Protectia datelor personale

 

 

1. CONTEXTUL LEGISLATIV

Conform cerinţelor Regulamentului (UE) 2016/679 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date şi de abrogare a Directivei 95/46/CE (în continuare denumit „Regulamentul GDPR”) aplicabil din data de 25 mai 2018, avem obligaţia de a administra în condiţii de siguranţă şi numai pentru scopurile specificate, datele personale pe care ni le furnizaţi prin utilizarea site-ului nostru în acord cu prevederile Regulamentului GDPR.

Pentru mai multe detalii privind conţinutul acestei norme juridice, vă rugăm să accesaţi următorul link:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679

 

 

2. RESPONSABILUL CU PROTECŢIA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

Am desemnat un responsabil cu protecţia datelor în ceea ce priveşte toate aspectele legate de protecţia datelor cu caracter personal, iar dvs. puteţi contacta responsabilul cu protecţia datelor cu privire la toate chestiunile legate de prelucrarea datelor dvs. şi la exercitarea drepturilor dvs. potrivit dispoziţiilor legale aplicabile, în special dacă aveţi întrebări sau nelămuriri cu privire la modul în care noi prelucrăm datele dvs. cu caracter personal. Adresa de e-mail la care puteţi contacta responsabilul cu protecţia datelor este: contact@globuri.com

3. CUM COLECTĂM ŞI FOLOSIM (PROCESĂM) INFORMAŢIILE DVS. PERSONALE

 

     3.1. Informatii personale pe care ni le oferiţi:

Putem colecta, stoca şi utiliza următoarele tipuri de date personale:

 • Informaţii despre computerul dvs. şi despre vizitele şi utilizarea acestui site web (inclusiv adresa dvs. IP, locaţia geografică, tipul şi versiunea browserului, sistemul de operare, sursa de recomandare, durata vizitei, vizualizările de pagină şi căile de navigare ale site-ului);

 • Informaţiile pe care ni le furnizaţi la crearea Contului meu (inclusiv informaţiile dvs. de contact);

 • Informaţiile pe care ni le furnizaţi în scopul de a vă abona la notificările prin e-mail şi/sau buletine de ştiri (inclusiv numele şi adresa dvs. de e-mail);

 • Informaţiile pe care ni le furnizaţi atunci când utilizaţi serviciile sau informaţiile care sunt generate în timpul utilizării acestor servicii (inclusiv calendarul, frecvenţă şi modelul utilizării serviciilor);

 • Informaţiile conţinute în sau legate de orice comunicare pe care ne-o trimiteţi sau trimiteţi prin acest site (inclusiv corespondenţa cu noi, conţinutul comunicării şi datele asociate cu comunicarea);

 • Informaţiile pe care le furnizaţi atunci când achiziţionaţi produsele de pe site-ul nostru;

 • Publicaţiile, blogurile, interviurile, opiniile, comentariile etc.

 • Orice alte date personale pe care aţi ales să ni le trimiteţi.

 

     3.2. Ce se întâmplă dacă nu ne daţi datele dvs.

Vă puteţi bucura de acest site fără a ne furniza datele dvs. personale sau consimţământul dvs. Puteţi chiar să introduceţi numai cantitatea minimă de informaţii (nume şi informaţii de contact) în profilul dvs. dacă doriţi şi puteţi să vă editaţi profilul în orice moment. Unele informaţii personale sunt necesare pentru ca site-ul nostru să vă poată furniza serviciile pe care le-aţi achiziţionat sau le-aţi solicitat şi să vă autentificaţi, astfel încât să ştim ca sunteţi dvs. şi nu altcineva. Puteţi gestiona datele comunicate de dvs. şi vă puteţi retrage oricând acordul pentru comunicarea de marketing (publicitate).

Reţineţi ca, dacă nu ne daţi datele dvs., cel mai probabil nu vom putea comunica cu dvs. şi să vă furnizăm serviciile descrise mai jos.

     3.3. Scopurile utilizării datelor dvs. cu caracter personal

Datele personale transmise prin intermediul acestui site şi datele personale pe care le-am colectat de la dvs. sau de la terţi sau din surse publice vor fi utilizate în scopurile specificate în această Politică de confidenţialitate. În funcţie de relaţiile pe care le avem sau dorim să le avem cu dvs., putem folosi datele dvs. personale în următoarele scopuri pe baza temeiurilor juridice prezentate mai jos:

 1. Comunicări, bazate pe interesul legitim al nostru potrivit art. 6 alin. (1) lit. f) din Regulamentul GDPR: dacă ne-aţi contactat prin intermediul acestui site sau în alt mod, vă putem procesa numele, datele de contact, locaţia şi alte informaţii pe care ni le-aţi furnizat pentru a vă putea răspunde la întrebări, pentru a organiza întâlnirea, convorbirea telefonică sau alte comunicări;

 2. Achiziţia de produse, bazat pe contractul nostru cu dvs. potrivit art. 6 alin. (1) lit. b) din Regulamentul GDPR: prin achiziţionarea de produse prin intermediul acestui site, sunteţi de acord să deveniţi parte la un Contract, ale cărui Termeni şi condiţii vor fi stipulate în contract. În acest caz, datele dvs. personale, cum ar fi numele complet, datele de contact, adresa, datele cărţii de identitate, detaliile de plată (dacă plătiţi) vor fi prelucrate de către societatea noastră în următoarele scopuri: să încheiem contractul privind produsul achiziţionat de pe site-ul nostru, să expediem produsul la adresa indicată de dvs., să încasăm preţul produsului achiziţionat sau să păstrăm informaţiile dvs. atunci când doriţi să returnaţi produsul achizionat în acord cu Termenii şi condiţiile contractuale generale;

 3. Marketing şi relaţii publice, pe baza consimţământului dvs. potrivit art. 6 alin. (1) lit. a) din Regulamentul GDPR: dacă sunteţi vizitator al site-ului nostru, putem procesa prin cookie-uri şi semnalizatoare web adresa dvs. IP, locaţia geografică, tipul şi versiunea browserului, sistemul de operare, sursa de referinţă, durata vizitei, fişierele log, interacţiunile cu site-ul nostru web şi cu campaniile noastre online, datele colectate automat despre dvs. sau dispozitivul dvs. în conformitate cu această Politică de confidenţialitate, informaţiile pe care le-aţi furnizat prin intermediul formularului de site sau serviciile achiziţionate (valoarea, data, surse de date, note şi remarci) pentru a efectua cercetări de marketing şi pentru a analiza caracteristicile vizitatorilor acestui site, pentru a evalua impactul comunicării noastre de marketing şi pentru a o adapta la tendinţele detectate, pentru a planifica viitoarele noastre activităţi de marketing, pentru a pregăti analiza noastră de business, pentru a personaliza serviciile şi comunicările pentru dvs., pentru a orienta publicitatea sau pentru a oferi marketing direct a aceloraşi sau a unor produse şi servicii similare. De asemenea, dacă sunteţi abonatul nostru la newsletter, puteţi primi materialele noastre de marketing, vă putem procesa datele personale pe care ni le-aţi furnizat pentru a distribui materiale promoţionale, putem face anunţuri despre adăugiri şi modificări privind serviciile noastre, putem personaliza acest site şi comunicarea noastră de marketing pentru dvs., vă putem trimite notificări prin e-mail (de exemplu despre ofertele noastre), putem trimite buletine de ştiri şi revistele noastre de e-mail (ne puteţi informa în orice moment dacă nu mai sunteţi interesat de aceste materiale) sau vă putem trimite comunicări de marketing referitoare la activitatea noastră despre care credem că ar putea fi de interes pentru dvs.

 4. Securitate, bazată pe interesul legitim al Societăţii noastre potrivit art. 6 alin. (1) lit. f) din Regulamentul GDPR: dacă sunteţi vizitator al acestui site, putem prelucra datele personale pe care le-aţi încărcat, datele colectate automat despre dvs. sau despre dispozitivul dvs., în conformitate cu această notificare de confidenţialitate (de exemplu prin cookie-uri, semnalizatoare web) pentru a păstra acest site securizat împotriva fraudei, pentru protejarea drepturilor şi intereselor noastre şi ale terţilor şi pentru protejarea drepturilor de proprietate intelectuală. Menţionăm că aceste informaţii pot fi dezvăluite în scopul investigării sau urmăririi penale.

 

Puteţi gestiona datele dvs. personale în contul dvs.

 

4. DEZVĂLUIREA ŞI TRANSFERUL DATELOR CU CARACTER PERSONAL

 

Informaţiile pe care le colectăm de la dvs. vor fi prelucrate în Spaţiul Economic European şi în afara Spaţiului Economic European, în funcţie de scopul prelucrării. Societatea noastră se străduieşte să aplice garanţii adecvate pentru a proteja confidenţialitatea şi securitatea datelor dvs. personale în timpul transferului şi pentru a le utiliza numai în conformitate cu relaţia dvs. cu noi şi cu practicile descrise în această Politică de confidenţialitate. Soceitatea noastră minimizează riscul pentru drepturile şi libertăţile dvs., prin faptul că nu colectează sau stochează informaţii sensibile despre dvs.

În măsura permisă de legile aplicabile în materie de protecţie a datelor, putem divulga datele dvs. personale unor clienţi (pentru implicarea în afaceri sau pentru a confirma calitatea înaltă a serviciilor noastre), auditori, agenţii, autorităţi de supraveghere sau alţi furnizori de servicii externe pentru a ne îndeplini obligaţiile contractuale. Vom indica în mod clar pentru dvs. fiecare destinatar de date dacă este bine cunoscut în momentul iniţierii procesării.

Putem, de asemenea, dezvălui datele dvs. personale:

 • În măsura în care suntem obligaţi să facem acest lucru prin lege;

 • În legătură cu orice procedură judiciară în desfăşurare sau potenţială;

 • Pentru a stabili, exercita sau apără drepturile legale (inclusiv furnizarea de informaţii altor persoane în scopul prevenirii fraudei).

 

5. DREPTURILE DVS

Regulamentul GDPR oferă anumite drepturi persoanelor vizate. Aveţi dreptul de a accesa şi de a rectifica (corectă) înregistrarea datelor dvs. personale prelucrate de noi dacă acestea sunt inexacte. Ne puteţi solicita să ştergem aceste date sau să încetăm prelucrarea acestora, sub rezerva anumitor excepţii. De asemenea, ne puteţi solicita încetarea utilizării datelor dvs. în scopuri de marketing direct. Aveţi dreptul să depuneţi o plângere la autoritatea de protecţie a datelor dacă aveţi îngrijorări cu privire la modul în care vă prelucrăm datele dvs. personale. Când este fezabil din punct de vedere tehnic, vom putea – la cererea dvs. – să vă furnizăm datele personale sau să le transmitem direct unui alt operator. Dacă accesul nu poate fi furnizat într-un interval de timp rezonabil, vă vom furniza o dată la care informaţiile vor fi transmise. Puteţi solicita, de asemenea, informaţii suplimentare despre: scopul prelucrării, categoriile de date cu caracter personal vizate, care a fost sursă informaţiilor şi cât timp vor fi stocate. Dacă doriţi să executaţi oricare dintre aceste drepturi, vă rugăm să contactaţi responsabilul nostru pentru protecţia datelor la adresa contact@globuri.com, oricând.

AVERTIZARE! Vă rugăm să vă exersaţi cu înţelepciune drepturile şi să reţineţi că abuzul de drepturi vă poate atrage răspunderea.

Datele de contact ale autorităţii naţionale de protecţie a datelor cu caracter personal sunt următoarele:

Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal

Adresa: Bucureşti, b-dul G-ral. Gheorghe Magheru nr. 28-30, sector 1, cod poştal 010336

Pagina de internet:http://www.dataprotection.ro

Adresa de e-mail: anspdcp@dataprotection.ro

Telefon:+40.318.059.211; +40.318.059.212

Fax: +40.318.059.602

 

6. PĂSTRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

 

Datele dvs. personale sunt stocate de către SC CHRIS-TEAM SRL pe serverele sale.

Datele cu caracter personal pe care le prelucrăm bazate pe consimţământul dvs. vor fi păstrate pentru perioadă nelimitată de timp (sau până când consimţământul este revocat), cu excepţia cazului în care cerinţele legale aplicabile prevăd altfel iar acest lucru este necesar pentru scopul prelucrării.

Dacă nu ne-aţi furnizat acordul dvs. pentru prelucrarea datelor sau aţi revocat acordul, vom stoca numai date minime despre tine (numele complet, datele de contact, referinţe şi note) pentru statistică şi necesităţile de raportare sau în măsură justificată pe baza pe un alt temei juridic, cum ar fi interesul nostru legitim.

Fără a aduce atingere celorlalte prevederi ale acestei secţiuni, vom păstra informaţii şi documente (inclusiv documente electronice) care conţin date cu caracter personal:

 • În măsura în care suntem obligaţi să facem acest lucru prin lege;

 • În cazul în care informaţiile/documentele sunt relevante pentru orice procedură judiciară în curs sau potenţială; şi

 • Pentru a stabili, exercită sau apără drepturile noaste legale (inclusiv furnizarea de informaţii altor persoane în scopul prevenirii fraudei).

 

 

7. SECURITATEA DATELOR PERSONALE

Pentru a vă proteja confidenţialitatea datelor şi a informaţiilor personale pe care le transmiteţi prin utilizarea acestui site web, vom menţine garanţii fizice, tehnice şi administrative.

Actualizăm şi testăm tehnologia noastră de securitate în mod continuu. Restricţionăm accesul la datele dvs. personale doar acelor angajaţi care trebuie să ştie acele informaţii pentru a vă oferi beneficii sau servicii. În plus, instruim angajaţii noştri cu privire la importanţa confidenţialităţii şi menţinerea confidenţialităţii şi securităţii informaţiilor dvs.

Dacă apare o scurgere de date cu caracter personal, vom face totul pentru a o elimina şi pentru a evalua un nivel de risc legat de scurgere în conformitate cu politica noastră privind încălcarea datelor cu caracter personal. În cazul în care se constată că scurgerea poate duce la vătămări fizice, materiale sau nemateriale pentru dvs. (de exemplu, discriminare, furt de identitate, fraudă sau pierdere financiară), vă vom contacta fără întârzieri nejustificate, cu excepţia cazului în care legea prevede altfel. Toate demersurile noastre vor fi luate în deplină cooperare cu autoritatea competentă de supraveghere.

8. MODIFICĂRI ALE POLITICII PRIVIND CONFIDENŢIALITATEA

 

Este posibil să actualizăm din când în când acest document de informare prin publicarea unei noi versiuni pe acest site web.

Având în vedere că legile privind protecţia datelor cu caracter personal, interpretările organelor de stat, recomandările autorităţilor de supraveghere se schimbă şi se îmbunătăţesc din când în când, se aşteaptă ca această notificare privind confidenţialitatea şi condiţiile de utilizare să se schimbe şi ea. Ne rezervăm dreptul de a modifica în orice moment, din orice motiv şi fără notificare acest document de informare. Orice modificare a politicii noastre de confidenţialitate va fi afişată pe această pagină, astfel încât să fiţi conştienţi de politicile noastre. Dispoziţiile conţinute în prezentul document înlocuiesc toate anunţurile sau declaraţiile anterioare privind practicile noastre de confidenţialitate şi termenii şi condiţiile care guvernează utilizarea acestui site web.

9. SITE-URILE TERŢE PĂRŢI

Acest site poate include hyperlinkuri şi detalii despre site-urile web ale unor terţe părţi. Nu avem niciun control şi nu suntem responsabili pentru politicile şi practicile de confidenţialitate ale unor terţe părţi.

10. DESPRE COOKIE-URI

 

Aşa cum este valabil pentru cele mai multe dintre site-urile web, acest site colectează automat anumite informaţii şi le stochează în fişierele jurnal. Acestea includ adresele Protocolului Internet (IP), locaţia geografică a computerului său a dispozitivului, tipul de browser, sistemul de operare şi alte informaţii despre vizitarea acestui site, de exemplu, paginile vizualizate. Aceste informaţii sunt utilizate pentru a îmbunătăţi acest site web şi, datorită acestei îmbunătăţiri constante, pentru a servi mai bine utilizatorilor noştri. Adresa dvs. IP poate fi, de asemenea, utilizată pentru a diagnostica problemele cu serverul nostru, pentru a administra acest site, pentru a analiza tendinţele, pentru a urmări navigarea unui utilizator pe site şi pentru a colecta informaţii demografice, pentru a ne ajuta să înţelegem preferinţele vizitatorilor şi nevoile acestora.

11. SECURITATEA SITE-ULUI

Nu putem garanta că transmisiile de date pe Internet pot fi 100% sigure. În consecinţă, nu putem asigura sau garanta securitatea informaţiilor pe care le transmiteţi şi înţelegeţi că orice informaţie pe care o transferaţi către noi se face pe propriul dvs. risc. Cu toate acestea, societatea noastră foloseşte măsuri de securitate a site-ului în conformitate cu cele mai bune practici pentru a proteja site-ul web, e-mailurile şi listele de corespondenţă. Aceste măsuri includ măsuri tehnice, procedurale, de monitorizare şi de urmărire destinate să protejeze datele de folosirea incorectă, accesul neautorizat sau dezvăluirea, pierderea, modificarea sau distrugerea datelor.

Suntem conştienţi că pot apărea incidente de utilizare greşită sau incursiuni neautorizate de program, aceasta fiind aproape fiecare site web, serviciu sau utilizator se intercalează. În aceste situaţii, obiectivele noastre sunt să ne mişcăm repede pentru a izola problema, pentru a asigura sau restabili funcţionalitatea corespunzătoare şi pentru a minimiza neplăcerile utilizatorilor noştri. Dacă este necesar, CHRIS-TEAM SRL va notifica autorităţile competente despre aceste incidente de utilizare incorectă sau incursiune neautorizată în site-ul nostru.

12. ÎNTREBĂRI, NELĂMURIRI, RECLAMAŢII

Dacă aveţi întrebări cu privire la informaţiile dvs. personale sau dacă doriţi să vă executaţi drepturile sau aveţi nelămuriri sau reclamaţii, vă rugăm să ne contactaţi prin trimiterea unui e-mail la responsabilul pentru protecţia datelor la contact@globuri.com

Dacă doriţi să nu folosim informaţiile pe care ni le-aţi furnizat, vă rugăm să ne trimiteţi un e-mail către contact@globuri.com cu titlul “Nu utilizaţi datele mele” şi numele dvs.

Pentru a vă actualiza sau a corecta datele dvs. personale, vă rugăm să contactaţi responsabilul pentru protecţia datelor la contact@globuri.com.